Ranking kont oszczędnościowych Bankier.pl – lipiec 2013 r.

Ranking kont oszczędnościowych Bankier.pl – lipiec 2013 r.

Kolejny raz spadło oprocentowanie twojego konta oszczędnościowego? Naliczane odsetki są żałośnie niskie?  Więc przenieś się do banku, która da lepsze warunki. Podpowiadamy, gdzie szukać najkorzystniejszych ofert.

Na skutek cięć stóp procentowych, dokonywanych od listopada ubiegłego roku przez Radę Polityki Pieniężnej, gwałtownie topnieje oprocentowanie lokat. To samo dzieje się w przypadku kont oszczędnościowych. Liderami niskich stawek są między innymi Bank Pocztowy, który na Nowym Koncie Oszczędnościowym oferuje zaledwie 0,25%, czy mBank, proponujący na rachunku eMax stawkę 0,50%. W przypadku wielu ofert standardowych kont oszczędnościowych, dostępnych w najbardziej rozpoznawalnych instytucjach, oprocentowanie nie przekracza 2, a nawet 1,5% (np. Bank Pekao, PKO Bank Polski, Citi Handlowy, MultiBank).

 

W czerwcowym rankingu sprawdzamy, które banki oferują obecnie najlepsze rachunki oszczędnościowe. O miejscu w rankingu decyduje wysokość otrzymanych po miesiącu odsetek przy założeniu, że na rachunek wpłacono 10.000 zł. W tym czasie klient nie będzie dokonywał dodatkowych wpłat ani wypłat środków.

 

Najlepsze konta oszczędnościowe – lipiec 2013

 

Najwyżej oprocentowany obecnie rachunek ma w swojej ofercie Bank BPH. Pracowite Konto Oszczędnościowe to prawdopodobnie ostatni rachunek , na którym można jeszcze uzyskać powyżej 4,00% w skali roku. Taka stawka dostępna jest jednak tylko pod warunkiem posiadania w banku ściśle określonego konta osobistego – Maksymalnego Konta, w przypadku którego opłata za prowadzenia może sięgać nawet 14,99 zł miesięcznie (!). Dodatkowo każdy klient może mieć tylko jeden rachunek oszczędnościowy, a stawka 4,15% obowiązuje dla salda na rachunku do 50.000 zł włącznie. Jeśli klient zgromadzi wyższą kwotę, oprocentowanie będzie wynosić już 3,65% w skali roku.

Najlepsze konta oszczędnościowe dla 10.000 zł
Lp Bank Konto oszczędnościowe Oproc. Odsetki po miesiącu (po odjęciu podatku) Kapitalizacja Wymóg posiadania konta osobistego Dodatkowe warunki lub przejściowe promocje
1. Bank BPH Pracowite Konto Oszczędnościowe 4,15% 28,52 zł D TAK TAK
2. Deutsche Bank db Konto Oszczędnościowe 24h 4,00% 27,59 zł D TAK TAK
3. Alior Bank Konto oszczędnościowe 4,00% 27,51 zł M TAK TAK
3. Bank Millennium Konto oszczędnościowe 4,00% 27,51 zł M TAK TAK
3. Citi Handlowy Konto SuperOszczędnościowe 4,00% 27,51 zł M NIE TAK
4. BGŻOptima Konto BGŻOptima 3,60% 24,76 zł M NIE NIE
4. Meritum Bank Konto Oszczędnościowe 3,60% 24,76 zł M TAK TAK
5. ING Bank Śląski Otwarte Konto Oszczędnościowe 3,50% 24,08 zł M NIE TAK
6. BNP Paribas Konto Więcej Oszczędnościowe 3,50% 23,97 zł D TAK TAK
7. BOŚ Bank Konto oszczędnościowe Więcej za Mniej 3,03% 20,80 zł M NIE TAK
8. FM Bank Rachunek oszczędnościowy 3,00% 20,63 zł M NIE TAK
8. GetinOnline Konto oszczędnościowe 3,00% 20,63 zł M TAK NIE
8. Idea Bank Konto oszczędnościowe 3,00% 20,63 zł M TAK NIE
8. INVEST-BANK Konto oszczędnościowe GROSIK 3,00% 20,63 zł M NIE NIE
9. Eurobank Rachunek oszczędnościowy PROgres 3,00% 20,46 zł D TAK NIE
10. Alior Sync Rachunek oszczędnościowy 2,55% 17,54 zł M NIE NIE

Opracowanie Bankier.pl, stan na 02.07.2013 r, aktualne dane dostępne tutaj.

*W rankingu pojawiły się tylko standardowe rachunki oszczędnościowe, po jednej, najlepszej ofercie z danego banku. Pominięto np. ofertę Super Saver od GetinOnline, w przypadku której klient może wpłacać na rachunek wyłącznie z góry określoną kwotę, stanowiącą 10% wynagrodzenia. Do zestawienia nie trafiły też rachunki służące automatycznemu oszczędzaniu na końcówkach przy dokonywaniu transakcji.

Kolejne miejsca na podium, czyli konta pozwalające uzyskać 4,00% w skali roku, to w każdym przypadku są oferty z tzw. gwiazdką. Niemal w każdej z nich (Deutsche Bank, Alior Bank, Bank Millennium) nie wystarczy jedynie  posiadać konto osobiste. W Deutsche Banku promocyjnym oprocentowaniem objęte są środki tylko do 10.000 zł. W Alior Banku na wyższe oprocentowanie rachunku oszczędnościowego, obowiązujące jedynie przez pierwsze 3 miesiące, mogą liczyć wyłącznie nowi klienci. W Banku Millennium podobnie – stawka 4,00% obejmuje tylko nowe środki i obowiązuje wyłącznie przez pierwszy kwartał. Citi Handlowy z kolei nalicza oprocentowanie w wysokości 4,00% tylko w miesiącach, w których klient nie będzie dokonywał żadnych wypłat. Dodatkowo, aby uniknąć opłaty za Konto SuperOszczędnościowe wynoszącej 30 zł miesięcznie (!), trzeba mieć w banku konto osobiste, na które będzie przelewane wynagrodzenie w wysokości min. 1500 zł, i kartę debetową, którą będą wykonywane transakcje bezgotówkowe na łączną sumę min. 500 zł miesięcznie. To dość wygórowane warunki dla klientów poszukujących lepszego konta oszczędnościowego.

Najbliższa oferta bez konieczności posiadania tradycyjnego konta i dodatkowych haczyków znajduje się tuż za podium. Taki rachunek proponuje obecnie internetowy BGŻOptima. W tym przypadku oprocentowanie jest już jednak nieco niższe i wynosi zaledwie 3,60% w skali roku. Dla wpłaconych dziś 10.000 zł oznacza to po miesiącu niecałe 25 zł wypłaconych odsetek.

Decydując się na rachunek oszczędnościowy, należy pamiętać, że są to produkty ze zmiennym oprocentowaniem. Trudno więc mieć pewność, że 4% uzyskane dziś nie zmniejszy się jutro o połowę. W obliczu spadających stóp nieco lepszym rozwiązaniem powinna być lokata ze stałym oprocentowaniem. I tu jednak trudno szukać propozycji zapewniających satysfakcjonujące zyski. Najlepsze, podobnie jak rachunki oszczędnościowe, dają jeszcze około 4% zysku brutto w skali roku.

Źródło: www.bankier.pl

FacebookTwitterGoogle+LinkedInEmail