Rząd pomoże zadłużonym w walutach

Rząd pomoże zadłużonym w walutach

Ministerstwo Sprawiedliwości zakończyło prace nad projektem ustawy, dzięki której sądy będą mogły o wiele częściej oddłużać konsumentów, informuje Gazeta Wyborcza.

Chodzi o ustawę Prawo Restrukturyzacyjne. Jej wprowadzenie ma pomóc m.in. właścicielom kredytów hipotecznych w obcych walutach, którzy mają problem z ich spłatą. Dotychczas brak spłaty długu wobec banku powodował nie tylko utratę nieruchomości, ale również dalsze zobowiązania dłużnika wobec banku jeśli sprzedaż jego domu czy mieszkania przyniosła mniejszą kwotę niż wynosiła wartość kredytu.

Dzięki zmianom w prawie ma być tak, że choć traci się nieruchomość, to „syndyk po jej zlicytowaniu wypłaciłby upadłemu część uzyskanych w ten sposób pieniędzy na najem mieszkania przez dwa lata”, pisze Gazeta Wyborcza. Zaznacza, że aby skorzystać z oddłużenia konieczna byłaby rzetelna realizacja przez trzy lata ustalonego przez Sąd planu spłaty długu.

– Oczywiście dłużnik (…) nie pozostanie bez grosza. Będzie się jednak musiał liczyć z tym, że sąd i syndyk skontrolują jego wydatki – pisze Gazeta Wyborcza.

Źródło: www.pb.pl

FacebookTwitterGoogle+LinkedInEmail